صفر تا صد تعویض آب رادیاتور ال 90

ارسال شده در 18 اردیبهشت 1400 06:04


دسته بندی: بلاگ
0 بازدید | 3 نظر

صفر تا صد تعویض آب رادیاتور ال 90

هر راننده‌ای در طول دوران رانندگی، نیاز به تعویض آب رادیاتور را حس خواهد کرد. اگر خودرو ال 90 دارید و قصد دارید آب رادیاتور آن را عوض کنید، سرماگران در این مطلب هر چه که شما برای این کار لازم دارید را در اختیارتان قرار داده است. 

آب رادیاتور چیست؟ ضد یخ چیست؟ وظایف و دلیل تعویض ضد یخ چیست؟

مایع خنک‌کننده یا آب رادیاتور مایعی است تشکیل‌شده از آب مخصوص و ضد یخ که وظیفۀ خنک‌سازی موتور خودرو را بر عهده دارد. ضد یخ مایعی بر پایۀ الکل از جنس اتیلن گلیکول در رنگ‌های آبی، قرمز، سبز یا نارنجی است که برای جلوگیری از یخ‌زدگی و افزایش نقطۀ جوش آب استفاده می‌شود. وظایف ضد یخ مواردی از این قبیل است:

 • مهم‌ترین وظیفه: جلوگیری از یخ‌زدگی
 • جلوگیری از خوردگی قطعات فلزی خودرو
 • کاهش رسوبات به‌منظور افزایش سیالیت مایع خنک‌کننده و جلوگیری از جوش‌آوردن موتور خودرو
 • کاهش گرمای موتور با افزایش نقطۀ جوش آب در فصل تابستان

بر همین اساس دلیل تعویض ضد یخ  این است که اگر به‌صورت منظم تعویض نشود، خاصیت ضد خورندگی و مقاومت در برابر سرما و گرما را از دست می‌دهد؛ اثر منفی بر سیستم خنک‌کننده می‌گذارد و سبب کاهش عمر موتور خودرو می‌شود. 

ضدیخ خودرو در بازار چقدر قیمت دارد؟ + جدول
تعویض آب رادیاتور ال 90

زمان مناسب تعویض آب رادیاتور خودروی تندر 90 (لوگان/ L90)

ضد یخ‌ها، ضد جوش‌ها یا ضد زنگ‌ها با توجه به آب‌وهوای منطقه باید سالی یک یا دو بار تعویض شوند. برای این کار باید مایع قبلی کاملاً خالی شود، مایع جدید ریخته و کار هواگیری انجام شود. ضد یخ‌ها از نظر کیف 2 دسته هستند:

 1. ضد یخ‌های بر پایۀ معدنی (زمان کارکرد 1 تا 2 سال)
 2. ضد یخ‌های بر پایۀ آلی (زمان کارکرد 3 تا 5 سال)

تشخیص نوع ضد یخ به‌سادگی ممکن نیست؛ بنابراین توصیه می‌شود که تعویض آن سالانه و توسط متخصصان و تعمیرکاران زبده انجام شود.

نحوۀ تعویض مایع خنک‌کنندۀ موتور خودروی تندر 90

فرصت دهید موتور کاملاً سرد شود. درب رادیاتور را باز کنید. در پایین رادیاتور سمت راست یک شیر T شکل (شیر تخلیۀ رادیاتور) یا درپوش وجود دارد. شیرهای تخلیه و هواگیری را باز کنید و اجازه دهید تا مایع قبلی خارج شود؛ مقداری آب از بالا در رادیاتور بریزید تا مایع قبلی کاملاً خالی شود. پیچ‌ها را ببندید و یک نوبت رادیاتور را پر کنید (الزامی برای بستن درب رادیاتور و پیچ‌های هواگیری وجود ندارد). خودرو را یک دقیقه روشن کنید و چند گاز دهید تا فشار پمپ آب، آب باقی‌مانده در مجاری خنک‌کنندۀ موتور را با آب جدید جایگزین کند. دوباره پیچ‌های تخلیۀ رادیاتور را باز کنید و اجازه دهید رادیاتور کاملاً تخلیه شود. پیچ تخلیۀ رادیاتور را ببندید. آب مخصوص رادیاتور (ضد یخ/ ضدجوش/ ضد زنگ) را آن‌قدر بریزید تا از پیچ‌های هواگیری آب بدون حباب خارج شود. 

توجه: اگر لازم باشد مایع خنک‌کننده به هر دلیلی تعویض یا تکمیل شود، باید هواگیری انجام شود. وجود هوا در مخزن رادیاتور و اتصالات خنک‌کنندۀ موتور باعث خواهد شد که خنک‌کاری به خوبی انجام نگیرد و باعث سوختن موتور شود. در ضمن یادتان باشد ضد یخ سمی است و نباید با بدن تماس پیدا کند.

کم شدن آب رادیاتور خودرو چه دلایلی دارد؟ - بازرگانی ویلامهر وارد کننده قطعات خودروی رنو
هوا گیری رادیاتور ال 90

روش‌های هواگیری رادیاتور ال 90

هواگیری رادیاتور خودروی تندر 90 به دو روش مختلف انجام می‌شود:

 1. هواگیری در سیستم خنک‌کننده بدون منبع کمکی انبساط:

باید آن‌قدر آب در رایاتور ریخته شود تا تمام حباب‌های آب خارج شود. لازم است برای هواگیری صحیح، موتور خودرو روشن باشد.

توجه: در سیستم مدار باز همیشه باید سطح مایع خنک‌کننده از لبه‌های لوله‌ها حدود 12-10 میلی‌متر باشد، سطح سیال چک شود و برای گردش سیال در رادیاتور هیچ‌وقت رادیاتور لبریز از سیال نباشد.

 1. هواگیری در سیستم خنک‌کننده با منبع کمکی انبساط (مدار بسته):

در این روش ابتدا منبع کمکی باید توسط آب رادیاتور پر شود. بعد از محل خود خارج شود و در ارتفاع بالاتری نسبت به رادیاتور قرار بگیرد. سپس شیر آب تخلیۀ رادیاتور که معمولاً در قسمت پایین رادیاتور قرار دارد باید باز شود تا هوای درون رادیاتور کاملاً تخلیه شود.

توجه: در سیستم مدار‌بسته سطح سیال تا علامت ماکزیمم(MAX) منبع انبساط پر شود. برای جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی مراحل کنترل سطح سیال در حالت موتور سرد انجام شود.

 

نحوۀ هواگیری موتور ال 90

عمل هواگیری برای تخلیه و تعویض آب رادیاتور و یا تعویض و تعمیر شیلنگ‌ها و اجزای خنک‌کننده صورت می‌گیرد. البته در مواردی به علت نامرغوب بودن یا خرابی درب رادیاتور (جدا از سوراخ‌شدن سیستم خنک‌کننده و اجزای مربوط به آن) افت آب مشهود و نیاز به هواگیری احساس می‌شود.

توجه: عمل هواگیری هنگامی ‌که ماشین کاملاً سرد است باید انجام شود وگرنه آسیب به فرد و موتور (مخصوصاً سر سیلندر) اجتناب ناپذیر است.

لوازم کار:

 1. ته یک بطری خالی نوشابۀ خانواده را ببرید و با نوارچسب برق، چهار دور به دور سر آن بپیچید.
 2. آچار آلن یا انبردست
 3. یک یا سه بطری آب رادیاتور
 4. یک تکه پارچه

مراحل کار:

 1. شیر بخاری داخل اتاق خودرو را روی حالت قرمز (روشن) تنظیم کنید.
 2. درب رادیاتور را بردارید و بطری نوشابه را وارونه داخل قسمت در رادیاتور فرو کنید تا محکم و بدون نفوذ قرار گیرد و آن را پر از آب رادیاتور کنید.
 3. سرکپ پلاستیکی مخصوص هواگیری که روی قاب لاکی محفظۀ ترموستات قرار دارد را با دست جهت عکس عقربۀ ساعت بچرخانید و آن را جدا کنید. اجازه دهید به مدت حداقل یک دقیقه آب و هوای محبوس در سیستم از آن خارج شود. سپس به آرامی در جهت عقربۀ ساعت آن را ببندید.
 4. سرکپ فلزی (برنجی) که روی لولۀ باریک فلزی (برنجی) متصل به سرسیلندر و بالای قاب لاکی محفظۀ ترموستات قرار دارد را توسط آچار آلن یا انبردست جهت عکس عقربۀ ساعت باز کنید تا به مدت حداقل یک دقیقه آب و هوای محبوس در سیستم از آن خارج شود. سپس به آرامی آن را جهت عقربۀ ساعت با دست ببندید.
 5. سطح آب بطری نوشابه را مجدداً با ریختن آب کامل کنید.
 6. عمل شمارۀ 3 و 4 را به همان ترتیب یک بار دیگر و به مدت 1 دقیقه برای هر مورد تکرار کنید و سرکپ و پیچ را محکم ببندید.

توجه: در تمام مراحل سطح آب در بطری نوشابه باید بالاتر از 4/3 آن باشد.

 1. بطری نوشابه را درآورده و آب اضافۀ موجود در رادیاتور را با فروبردن پارچه در سر رادیاتور به مقدار کمتر از یک وجب کم کنید.
 2. درب رادیاتور را ببندید. هواگیری رادیاتور خودروی تندر 90 شما با موفقیت انجام شد.

 

حرف آخر

چند نکته زیر می‌تواند همیشه به شما در تشخیص مایع‌خنک‌کننده با کیفیت کمک کند:

 1. ضد یخ خالص در  5- و 18- منجمد می‌شود؛ اگر ضد یخ خالص در فریزر قرار بگیرد و در دمای پایین‌تر از 18- منجمد شود، نشانگر مخلوط‌شدن با آب و نامرغوب‌بودن آن است.
 2. غلظت‌های بیش از 68% حجمی ضد یخ در آب توصیه نمی‌شود زیرا در نسبت 68% ضد یخ و 32% آب، پایین‌ترین نقطۀ انجماد (  69-) را خواهد داشت و اگر غلظت ضد یخ بیشتر شود نقطۀ انجماد محلول بالاتر می‌رود و زودتر منجمد می‌شود.
 3. ضد یخ‌های مختلف را باهم ترکیب نکنید زیرا به سیستم خنک‌کنندۀ خودرو آسیب وارد می‌شود.
 4. وجود استاندارد جهانی GS1 در حوزۀ تولید ضد یخ، نشان از کیفیت محصول دارد.

در نهایت این‌که سرماگران به‌عنوان یکی از پیشگامان عرضه انواع رادیاتورهای آب خودرو، منتظر شماست تا هر سوالی که درباره تعویض آب رادیاتور ال 90 دارید را پاسخ دهد. 

 

 

 

دیدگاه های کاربران
هیچ دیدگاهی ثبت نشده است! اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطالب را از دست ندهیداگربه دلیل نگهداری نادرست یا فرسودگی رادیاتور خودرو شما مانند رادیاتور آب پراید یا رادیاتور آب سمند دچار مشکل شده، این قطعه را می‌توانید به آسانی از سرماگران تهیه کنید.

ادامه مطلب

هدف طرح آزادسازی قیمت خودرو، طرح آزادسازی قیمت خودرو همه خودروها را شامل می‌شود؟ آیا طرح آزادسازی قیمت خودرو باعث گران‌تر شدن خودروها می‌شود؟ و پاسخ به تمام سوالات متداول

ادامه مطلب

هر چند وقت یک بار باید آب رادیاتور ماشین را عوض کنیم؟ نحوه تعویض آب رادیاتور ماشین چیست؟ چرا باید آب رادیاتور را عوض کرد؟

ادامه مطلب
ورود به واتساپ
1
برای ارتباط در واتساپ کلیک کنید.
سلام
تیم پشتیبانی ما آماده راهنمایی و همراهی با شماست.